مقایسه G-Sync و FreeSync در مانیتور از نگاه پرو استور + جدید

0 103

مقایسه G-Sync و FreeSync در مانیتور از نگاه پرو استور + جدید

تفاوت مانیتور گیمینگ جی‌ سینک و فری ‌سینک

گیمرها و کسانی که بازی را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، دوست دارند از بهترین و کاربردی‌ترین تجهیزات در حین بازی، استفاده کنند. مانیتورهای گیمینگ یکی از این تجهیزات کاربردی است. به دلیل استقبال گیمرها از تجهیزات حرفه‌ای گیمینگ از جمله نمایشگرها، شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا مشغول به فعالیت و ساخت انواع مانیتورهای گیمینگ هستند.

 دو تکنولوژی  استفاده شده در انواع مانیتور گیمینگ جی‌سینک و فری‌سینک است. وجود این دو تکنولوژی در مانیتورهای گیم، سبب اجرای هر چه بهتر و سریع‌تر انواع بازی بر روی نمایشگر می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مانیتور‌های جی‌سینک، مانیتورهای فری‌سینک، ویژگی و کاربردهای هر یک از این دو تکنولوژی، آشنا کنیم.

معرفی تکنولوژی G-Sync و FreeSync

با پیشرفت علم و تکنولوژی، کمپانی Nvidia و AMD، دو تکنولوژی تحت عنوان جی‌سینک و فری‌سینک را معرفی کردند. با جی‌سینک و فری‌سینک در مانیتورها، مشکلاتی از قبیل کاهش سرعت و پردازش در حین بازی از بین رفت. بنابراین امروزه در نمایشگرهای جدید و مدرن، به دلیل وجود این دو تکنولوژی، مشکلاتی که در مانیتورهای قدیمی وجود داشت، برطرف شده است‌.

مشخصات و ویژگی‌های تکنولوژی G-Sync

یکی از تکنولوژی­هایی که در چند سال اخیر به انواع مانیتورهای گیمینگ افزوده شده، جی­سینک است. این تکنولوژی مشخصات و ویژگی­های مطلوب زیادی دارد که سبب محبوبیت در بین گیمرها شده است. از ویژگی­های تکنولوژی جی­سینک، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پردازش عالی تصویر:

برای آشنایی با تکنولوژی جی‌سینک، بهتر است ابتدا با (VBI) آشنا شویم. منظور از VBI، مدت زمان اتمام نمایش یک فریم و آغاز نمایش فریم بعدی است. معمولا در این بین، مانیتور هیچگونه تصویری را نمایش نمی‌دهد. جی‌سینک، سخت‌افزاری است که به منظور ارتقا و عملکرد بهتر، به مانیتور افزوده شده است. تکنولوژی G-Sync در مانتیورها، سبب کاهش مشکلات ناشی از پردازش تصاویر می‌شود. در مانیتورهای دارای این تکنولوژی graffic card تا هنگامی که مانیتور فریم دیگری را نمایش می‌دهد، صبر می‌کند.

  • قابلیت اجرای بازی‌های سنگین:

فناوری G_Sync، سبب تازه‌سازی مانیتورهای بازی شده؛ بنابراین اجرای هرگونه بازی ویدئویی را با سرعت و کیفیت بالا، امکان‌پذیر می‌کند.

تکنولوژی جی‌سینک از قیمت بالایی برخوردار است؛ اما گیمرهای حرفه‌ای به دلیل مزایای فراوان این تکنولوژی و لذت بیش‌تر بازی، استقبال زیادی از آن می‌کنند. جهت استفاده از تکنولوژی جی‌سینک در مانیتورهای گیم، نیاز به کارت گرافیکی دارید که بتواند تکنولوژی را به خوبی ساپورت کند.

مشخصات و ویژگی‌های تکنولوژی  FreeSync

فری‌سینک یکی از تکنولوژی‌های ارائه شده توسط کمپانی AMD بوده که نسبت به تکنولوژی جی‌سینک، جدیدتر است و جایگزین خوبی برای این تکنولوژی به شمار می‌رود. ویژگی‌های مطلوب و مزایای زیاد این فناوری، سبب استفاده زیاد از آن در انواع Gaming Monitor شده است. از جمله این ویژگی‌ها عبارت است از:

  • جلوگیری از پارگی تصویر:

یکی از مشکلاتی که در مانیتورهای قدیمی وجود دارد، پارگی و از هم گسیختگی تصاویر نمایش داده شده است. به عنوان مثال در این اختلال، تصاویر روی مانیتور ممکن است به صورت چند تکه نمایش داده شوند. دلیل اصلی این مشکل، عدم هماهنگی بین فریم پردازش شده در کارت گرافیک و فریم نمایش داده شده بر روی مانیتور است. تکنولوژی FreeSync بین فریم پردازش شده در کارت گرافیک و فریم که در مانیتور نمایش داده می‌شود، هماهنگی ایجاد کرده و این ‌گونه از پارگی تصور جلوگیری می‌کند.

  • رایگان بودن تکنولوژی AMD:

یکی از مزیت‌های این فناوری، رایگان بودن آن است. به طوری که وجود آن بر روی دستگاه، تاثیری در قیمت مانیتور گیمینگ ندارد. برای استفاده از تکنولوژی فری سینک و نمایشگرهای دارای این فناوری، حتما باید کارت گرافیک AMD داشته باشید.

  • پردازش تصاویر و نرخ تازه‌­سازی:

یکی دیگر از ویژگی‌های فناوری FreeSync، پردازش تصویر فوق‌العاده آن است‌. همگام‌سازی، نرخ نوسازی تصاویر مانیتور و تصاویر کارت گرافیک، از دیگر مزیت‌های وجود تکنولوژی فری‌سینک است.

تفاوت مانیتور گیم G-Sync با FreeSync

جی‌سینک و فری‌سینک از تکنولوژی‌هایی جدیدی هستند که به منظور انجام بازی بهتر و با کیفیت‌تر، طراحی شده‌اند. اما این دو تکنولوژی در مواردی با هم تفاوت دارند از جمله:

شیوه انجام کار:

یکی از تفاوت‌های میان این دو تکنولوژی، در نحوه انجام کارکرد آنهاست. تکنولوژی G-Sync با استفاده از چیپ درون مانیتور، فعالیت خود را انجام می‌دهد. در حالی که تکنولوژی FreeSync، نرخ تازه‌سازی مانیتور بازی را با استفاده از قابلیت کارت گرافیک که در Display Port، انجام می‌دهد.

مشکل گوستینگ:

گوستینک یکی از اختلالات پیش آمده در هنگام استفاده از تکنولوژی freesync است. به حرکت یک جسم در صفحه و ایجاد سایه در پشت سر آن، گوستینگ می‌گویند. این مشکل در تکنولوژی فری‌سینک دیده شده، اما برای مثال در خرید مانیتور ایسوس که از فناوری جی‌سینک بهره می‌برد، وجود ندارد.

حرکت روان:

هر دوی این تکنولوژی در روان کردن حرکت و اجرای بازی تقش دارند؛ اما تکنولوژی G-Sync مقداری از فری‌سینک روان‌تر و سریع‌تر است. به همین دلیل اغلب گیمرها، تکنولوژی جی‌سینک را به فری‌سینک ترجیح می‌دهند.

قیمت مانیتور:

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌‌ها میان تکنولوژی جی‌سینک ‌و فری‌سینک، قیمت‌ آنهاست. کمپانی‌هایی که در ساخت مانیتورهای خود از تکنولوژی G-Sync استفاده می‌کنند، حتما باید از کمپانی انویدیا مجوز بگیرند و مبلغی را به این شرکت پرداخت نمایند.

فری‌سینک کمپانی کاملا آزاد، همراه با قیمتی پایین و اغلب رایگان است. کمپانی‌های سازنده مانیتور، بدون همکاری با شرکت AMD و پرداخت حق امتیاز، می‌توانند تکنولوژی فری‌سینک را به مانیتورهای خود اضافه کنند. این امر سبب افزایش قیمت خرید مانیتور مجهز به تکنولوژی جی‌سینک در مقایسه با مانیتورهای فری‌سینک شده است‌.

در دسترس بودن:

فناوری Free Sync در مقایسه با تکنولوژی G-Sync، بیش‌تر در دسترس است. یکی از دلایل این امر، می‌تواند مربوط به آزاد و رایگان بودن تکنولوژی فری‌سینک باشد.

عوامل موثر قیمت مانیتور گیمینگ

اگر به قصد خرید مانیتور گیمینگ به بازار بروید، متوجه وجود تنوع بسیار بالای این محصول خواهید شد. به دلیل وجود کمپانی‌های سازنده مانیتورهای گیمینگ، برندهای متنوعی از این محصول در بازار موجود است. تکنولوژی فری‌سینک و جی‌سینک ممکن است بر روی هر مانیتوری وجود داشته باشند؛ بنابراین یکی از عوامل موثر بر قیمت مانیتور گیمینگ، برند آن نمایشگر است.

از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت این دو مانیتور، نحوه خرید است. می‌توانید برندهای متنوع مانیتور مخصوص بازی را به صورت حضوری و یا اینترنتی از مراکز معتبر و عرضه‌کننده آن تهیه فرمایید‌‌. از مزیت‌های خرید اینترنتی نسبت به حضوری، می‌توان به مواردی همچون امکان خرید اینترنتی و غیر حضوری کالا، خرید حتی در روزهای هفته و ارسال کالا به سراسر کشور، اشاره کرد. قیمت خرید اینترنتی انواع مانیتورهای مجهز به تکنولوژی جی‌سینک و فری‌سینک، در مقایسه با خرید حضوری پایین‌تر است.

پرو استور مرجع خرید مانیتور

تهیه مانیتور گیمینگ پیشرفته‌ای که بتواند در انجام بازی به صورت حرفه‌ای کمک کند، یکی از دغدغه‌های گیمرهاست. ارائه دو تکنولوژی جدید فری ‌سینک و جی‌ سینک، مشکلاتی از قبیل پردازش کند نمایشگرها، نمایش تصاویری محو و بی‌کیفیت، روان نبودن بازی و … را برطرف کرده است. شاید از خود بپرسید بهترین و با کیفیت‌ترین مانیتورهای گیمینگ مجهز به دو تکنولوژی فری‌سینک و جی‌سینک را از کجا باید تهیه کرد؟

پرو استور یکی از مجموعه‌های فعال، منصف و معتبر در زمینه پخش و عرضه انواع نمایشگرهای گیمینگ مجهز به تکنولوژی G-Sync و FreeSync است که سابقه درخشانی در فروش و جلب رضایت مشتری دارد. برای دریافت مشاوره‌ پیش از خرید به صورت رایگان، کافیست همین الان با شماره تلفن‌ 021-52472000 تماس حاصل فرمایید.


هشدار! این مطلب صرفا جهت آشنایی مخاطب گرامی با این کسب‌وکار منتشر شده است و بازی‌سنتر هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.