بررسی بازی Rise of the Triad: Ludicrous Edition + جدید

0 40

بررسی بازی Rise of the Triad: Ludicrous Edition + جدید

چند سالی است که به لطف فعالیت خوب Nightdive Studios شاهد ریمستر تعدادی از مطرح‌ترین بازی‌های قدیمی هستیم که در حال حاضر دسترسی به آنها برای پلتفرم‌های روز امکان‌پذیر نیست. با تمام این تفاسیر گاهی اوقات ریمستر به تنهایی کارساز نیست و بازی Rise of the Triad: Ludicrous Edition یکی از همین موارد است. اثری که در دهه 90 میلادی توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد اما همان موقع هم به واسطه حضور اثری همچون بازی Doom نتوانست خود را به عنوان محصولی ماندگار ثابت کند. حالا اما نسخه بهبودیافته آن در دسترس قرار گرفته و گیمرها می‌توانند به سراغ بازی بروند که زمانی قرار بود تحت عنوان ادامه Wolfenstein روانه بازار شود. موضوعی که هیچ‌گاه محقق نشد اما جایگاه Rise of the Triad را برای همیشه در میان طرفداران شوترهای اول شخص جاودانه کند.

بازی‌ای که حالا پیش روی ما قرار گرفته ریمستر اثری است که برای اولین‌بار در سال 1995 با کارگردانی تام هال منتشر شد که توسعه آثاری همچون Wolfenstein 3D، Commander Keen و Doom را در کارنامه دارد. یکی از اعضای اصلی id Software که در تبدیل شدن این استودیو به غول شوترهای اول شخص نقش کلیدی داشت و با بازی Rise of the Triad سعی داشت، همان فرمول موفق ولفنستاین و ارتقا دهد. اگر به سراغ نسخه‌های بهبود یافته Doom رفته باشید، احتمالا همین حالا از کیفیت خوب آن متعجب می‌شوید اما لزوما این موضوع درباره این ریمستر جدید NightDive صدق نمی‌کند. این بازی براساس همان موتور گرافیکی Wolf 3D ساخته شده و از این سو در مرتبه پایین‌تری از دید تکنولوژی ساخت قرار می‌گیرد. موضوعی که باعث شده تا با اصولی از دید طراحی روبرو شویم که مربوط به نسل اول شوترهای اول شخص می‌شوند. به طور مثال در این بازی امکان حرکت در به شکل عمودی وجود ندارد و تمامی قابلیت‌های حرکتی گیمر به حرکت روی زمین خلاصه می‌شود. البته سازندگان سعی کرده‌اند با قرار دادن برخی سکوهای خاص روی هوا این مسئله را تا حد زیادی پوشش دهند اما واقعیت ماجرا با محدودیت‌های سخت‌تری همراه است. از سوی دیگر باید به این مسئله اشاره کرد مشکلاتی این چنینی که به واسطه فلسفه قدیمی بازی شکل گرفته بودند در این ریمستر دست نخورده باقی مانده و برای تجربه در سال 2023 به احتمال فراوان دردسرساز یا حتی بیش از حد تاریخ مصرف گذشته به نظر می‌رسند. شما در این بازی تنها به دشمن‌ها شلیک کرده، تعداد محدودی اسلحه در اختیار داشته و تنها شاید برای باز کردن بخش‌های مختلف نقشه از چند کلید ساده استفاده کنید. رویکردی کاملا مشابه با Wolf 3D که اینجا تنها با اندک ارتقای گرافیکی همراه شده.

بازی Rise of the Triad: Ludicrous Edition از دید داستان همان روایت عجیب و غریب نسخه اصلی را برای بار دیگر ارائه می‌کند. در این بازی گیمر کنترل تعدادی از نیروهای ویژه را برعهده دارد که سعی دارد وارد جزیره‌ای شده و یک فرقه را متوقف کنند. به شکل کلی چیزی به نام داستان در این بازی وجود خارجی نداره و در ابتدا‌ترین سطح ممکن دنبال می‌شود اما مسئله عجیب‌تر زمانی توجه شما را جلب می‌کند که متوجه شوید این Apogee Software در ابتدا به عنوان ادامه Wolf 3D ساخته شده. هرچند داستان درباره یک فرقه صحبت می‌کند اما هر آن چیزی که در بازی می‌بینید در ارتباط مستقیمی با آلمان‌ها و جریان جنگ جهانی دوم قرار می‌گیرد. سربازهایی که به عنوان دشمن معرفی می‌شوند همه با لباس‌های ارتش ناتزی حضور پیدا می‌کنند و اسلحه‌هایی که امکان استفاده از آنها را به دست می‌آورید تماما به دوران جنگ جهانی دوم اختصاص دارند. همین مسئله باعث شده تا یکپارچگی درستی در طراحی کلیت بازی وجود نداشته باشد و آن را به دید یک شوتر اول شخص کلیشه‌ای تجربه کرد. اثری که حتی در زمینه گیم‌پلی و در مقابل بازی مثل Doom که در سال 1993 منتشر شده، حرفی برای گفتن نداشته باشد. شما در این ریمستر تنها وظیفه دارید تا تعداد زیادی دشمن تکراری را با اسلحه‌های تکراری در مراحل تکراری از بین ببرید. روندی که حتی برای یک شوتر 30 ساله هم قابل قبول نیست و می‌تواند به سرعت خسته‌کننده شود.

تنها نکته مثبت بازی Rise of the Triad: Ludicrous Edition به مجموعه‌ای از محتواها قرار می‌گیرد که در تمام سال‌ها برای بازی اصلی از سوی سازندگان یا طرفداران طراحی شده و حالا در یک بسته قرار گرفته. از مراحل حذف شده بازی اصلی گرفته تا مراحل جدیدی که برخی از طرفداران قدیمی بدون دخالت توسعه‌دهندگان اصلی ساخته‌اند و به مرور مورد توجه قرار گرفته‌اند. شما می‌توانید از میان چند مجموعه موسیقی موجود برای نسخه‌های مختلف هر کدام که می‌خواهید را انتخاب کنید و البته از چالش‌های موجود برای افزایش درجه سختی بازی استفاده کنید. با تمام این تفاسیر همچنان بزرگ‌ترین مشکل Rise of Triad این است که به واسطه ریمستر شدن باز هم نمی‌تواند مورد توجه مخاطب امروزی قرار بگیرد. مخاطبی که اتفاقا طی سال‌های اخیر با شوترهای قدیمی ارتباط تازه‌ای گرفته اما مطمئنا نمی‌تواند با مکانیک‌ها و اصول تاریخ مصرفه گذشته این بازی کنار بیاید. بازی Rise of the Triad Ludicrous Edition بدون شک ریمستری باکیفیت است اما حتی گرافیک بهتر هم نتوانسته مشکلات اساسی آن را مخفی کند. مشکلاتی از قرار گرفتن این بازی در میان آثار با کیفیت قدیمی جلوگیری کرده‌اند.

امتیاز بازی‌سنتر – 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت: بهبود گرافیکپشتیبانی خوب از موس و کیبورداضافه شدن مراحل جدیدمجموعه خوبی از موسیقی‌های با کیفیتنقاط ضعف: داستان ضعیف و ناقصمراحل تکراریطراحی تاریخ مصرف گذشته اصول کلی بازیتنوع کم دشمن‌ها و اسلحه‌هااین بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: Be the first one !Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.