بررسی بازی Layers of Fear + جدید

0 91

بررسی بازی Layers of Fear + جدید

انسان در طول زندگی خود از عوامل متعددی می‌ترسد؛ بعضی از آن‌ها زود گذر هستند و برخی تا مدت‌ها یا حتی آخر عمر باقی می‌مانند. وحشت از تاریکی، گذرگاه‌های تنگ و تاریک، ارتفاع و حتی ناشناخته‌ها می‌توانند روی زندگی افراد تاثیر منفی بگذارند اما چیزی که بیشتر از بقیه می‌تواند ترسناک باشد، نوع نگاه افراد نسبت به این پدیده‌ها است. استودیوی لهستانی Bloober Team در سال ۲۰۱۶ اثری ساخت که مقوله ترس را از زاویه تازه‌ای بررسی می‌کرد. بازی Layers of Fear عنوانی بود که بازیکنان را در یک هزار تو قرار می‌داد و آن‌ها را به وحشت می‌انداخت. این بازی ماجراهای نقاشی را روایت می‌کرد که پس از بازگشت به خانه متروک خود، سعی داشت تا بهترین اثر خود را خلق کند. تیم توسعه با الهام گرفتن از دموی معروف P.T، دنیای جذاب و خلاقانه‌ای را ساختند که در آن زمان مورد توجه بازیکنان زیادی قرار گرفت. نسخه دوم Layers سه سال بعد منتشر شد اما علیرغم داستان خوب و پرداخت شده، نتوانست آن‌طور که باید نظر مخاطبان را جلب کند و در نهایت سازندگان قید ادامه این محصول را زدند.

بررسی ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

با این حال یک سال قبل بود که بلوبر تیم خبر داد که روی یک نسخه متفاوت از این فرنچایز کار می‌کند که کامل‌ترین تجربه را برای طرفداران به ارمفان خواهد آورد. آن‌ها به کمک Anshar Studios هر دو نسخه را بازسازی کرده‌اند و علاوه بر آن، محتوای اضافی نسخه اول و همچنین دو داستان کاملا جدید را به آن افزوده‌اند. اگر تا به حال موفق به تجربه Layers of Fear نشده‌اید، حالا مناسب‌ترین زمان است اما آیا این پکیج توانسته تا از نظر فنی اثر قابل توجهی باشد؟

اگر نسخه اصلی را بازی کرده باشید، می‌دانید که ماجرا از زمانی آغاز می‌شد که یک نقاش معروف با بازگشت به خانه قدیمی خود، قصد داشت تا مهم‌ترین نقاشی خود را خلق کند اما در نسخه ۲۰۲۳ با یک غافلگیری بزرگ روبه‌رو خواهید شد. حالا یک نویسنده شروع کننده خط داستانی است که با ورود خود به یک فانوس دریایی، روی رمان ترسناک جدید خود کار می‌کند و این داستان هم چیزی نیست جز اولین نسخه Layers of Fear. اگر می‌خواهید بدانید که با این اوصاف چطور وارد خط داستانی نسخه دوم خواهیم شد، ترجیح می‌دهم که کشف آن را به خودتان واگذار کنم زیرا کمپین مربوط به نویسنده هم برای خودش ماجراهای عجیب و غریبی دارد. قسمت اول بازی کماکان تازگی خود را حفظ کرده و بعد از گذشت هفت سال، هنوز هم شما را میخکوب می‌کند. تیم نویسنده تمام توان خود را گذاشته تا شما را با یک داستان مرموز و سراسر تعلیق رو در رو کند. نکته جذاب اینجاست که فرمول داستان کماکان مانند قبل بوده اما شکل گیری حوادث و نحوه روایت زمین تا آسمان با گذشته تفاوت دارد. در واقع سازندگان بازی را کوبیده و از نو ساخته‌اند و فقط داستان را حفظ کرده‌اند و آن را به شکل متفاوتی نقل می‌کنند. این موضوع برای بازی دوم تقریبا دچار تغییر نشده و تنها برخی از بخش‌های گیم‌پلی شکل جدیدی پیدا کرده که جلوتر به آن‌ها اشاره خواهم کرد.

نسخه اول فقط یک DLC داشت که حوادث را از زاویه دید دختر نقاش نشان می‌داد. این محتوای اضافه با تغییراتی در ساختار گیم‌پلی در بازی فعلی حضور دارد اما گل سر سبد محتواهای جدید، فصلی است که شما می‌توانید در نقش همسر نقاش داستان را پیش ببرید. این فصل که با عنوان The Final Note عرضه شده، می‌تواند بسیاری از سوالات شما در جریان اصلی داستان را پاسخ دهد و تمامی گره‌های کور را برایتان باز کند. خیالتان را راحت کنم؛ داستان نسخه اول محشر است و به قدری شما را درگیر خودش می‌کند که شاید متوجه گذر زمان نشوید. حالا به کمک صداگذاری روی شخصیت‌ها، روح تازه‌ای به بازی دمیده شده و کاراکترها باور پذیرتر به نظر می‌رسند. اگر بازی اصلی را تجربه کرده باشید، می‌دانید که داستان از طریق مطالعه دست نوشته‌ها روایت می‌شد اما عدم وجود صدای شخصیت‌ها به خاطر پروداکشن کوچک، باعث می‌شد تا نتوانید آن‌طور که باید لحن کاراکترها را درک کنید. حالا نسخه اول با یک تیم حرفه‌ای صداگذاری شده که تجربه لیرز را لذت بخش‌تر کرده است. متاسفانه این اتفاق هنگام مطالعه آیتم‌های نسخه دوم نمی‌افتد که این مورد ارزش تجربه قسمت دوم را تا حد زیادی پایین می‌آورد.

از داستان که بگذریم به گیم‌پلی می‌رسیم که تغییرات محسوسی نسبت به گذشته داشته است. شما در بازی اصلی با هیچ‌کس مبارزه نمی‌کردید و صرفا از چنگ شخصیت‌های ترسناک می‌گریختید اما در نسخه بازسازی شده، اوضاع تغییر کرده و باید با یک فانوس و چراغ قوه با این موجودات مبارزه کنید. این بخش چندان جذاب نیست و تعقیب و گریزهای شما با موجودات ترسناک پس از مدتی فرسایشی خواهد شد و جذابیت خود را از دست خواهد داد. چراغ قوه به نسخه دوم هم وارد شده و گیم‌پلی آن را هم دست‌خوش تغییر کرده است. شما باید با این وسیله، به برخی عروسک‌ها فرمان بدهید تا حرکت خاصی را برایتان انجام بدهند. این مکانیزم در بازی اصلی حضور نداشت و حالا به خاطر سیستم فرمان دهی، تعقیب و گریزها به یک مورد اعصاب خردکن بدل شده‌اند.

البته Layers کماکان به ریشه‌های خودش پایبند بوده و در هسته، همان Walking Simulator به حساب می‌آید. با این حال تعامل با اجسام و تغییر محیط به گیم‌پلی آن عمق خاصی می‌بخشد که نظیرش را در کمتر نمونه مشابهی دیده‌ایم. معماها در نسخه اول تغییرات بسیار زیادی داشته‌اند به شکلی که گاهی اوقات سکانس‌ها به کل عوض می‌شوند که نشان می‌دهد تیم توسعه تا چه اندازه برای بازسازی نسخه اول زحمت کشیده است. این مورد را هم باید گفت که گاهی اوقات بازی مسیرهای مختلفی را پیش رویتان قرار می‌دهد که مجبورید از بین آن‌ها انتخاب کنید. این مورد سبب می‌شود تا لیرز ارزش تکرار بیشتری پیدا کند و وجود پایان‌های مختلف بر این مورد می‌افزاید. البته با توجه به نزدیک‌تر بودن زمان عرضه قسمت دوم، روی گیم‌پلی این بازی صرفا با همان چراغ قوه تغییر ایجاد شده و اتفاق مهم دیگری نیفتاده است.

بلوبر تیم و آنشار استودیوز برای خلق دوباره هر دو بازی، سراغ Unreal Engine 5 رفته‌اند که نتیجه کار، اثری حیرت انگیز در آمده که می‌تواند در هر لحظه شما را متحیر کند. تفاوت بازی اصلی و نسخه بازسازی شده بسیار زیاد است و از همان اول شما را به تحسین وا می‌دارد. انتخاب این موتور گرافیکی برای خلق فضای وهم آلود و مریض لیرز آو فیر تصمیم درستی بوده و با یک عنوان جذاب طرف هستیم. با این حال گاهی پیش می‌آید که با افت فریم‌هایی مواجه شوید که البته تعداد آن‌ها انگشت شمار است و نمی‌تواند تجربه شما را مختل کند.

از صداپیشگی کم نقص دوبلورها گفتیم اما بپردازیم به موسیقی استثنایی آرکادیوش رایکوفسکی که با روح و روان شما بازی می‌کند. تم اول بازی دست کمی از شاهکار ندارد و مو بر تن شما راست خواهد کرد که در سرتاسر داستان، رد آن را خواهید شنید. رایکوفسکی در تمامی بازی‌های مهم بلوبر تیم حضور داشته و برای نسخه بازسازی شده Silent Hill 2 هم قطعاتی را خواهد نوشت. قطعات او عموما اتمسفریک هستند و در انتقال ترس به شما موفق عمل می‌کنند. او آهنگساز بزرگی است که هنوز آن‌قدر که باید و شاید در مدیوم بازی‌های ویدیویی قدر ندیده و باید دید که چه زمانی آثار او بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

در نهایت باید گفت که پکیج حال حاضر بازی Layers of Fear تجربه‌ای کامل از این مجموعه دوست داشتنی است که بدون شک از بهترین نمونه‌های ژانر وحشت سال ۲۰۲۳ به حساب می‌آید. وجود فصل‌های جدید و تکمیل قصه این مجموعه در کنار بازسازی بی‌نظیر نسخه اول، آن را به یک اثر خواستنی تبدیل می‌کند اما حیف که قسمت دوم، آن‌طور که باید دست نخورده و کمتر از بازی اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد. تجربه این بازی را به همه دوست‌داران ژانر وحشت توصیه می‌کنم.

امتیاز بازی‌سنتر – 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت: به کمک کمپین جدید، خط داستانی دو بازی اصلی به خوبی با هم مرتبط شده‌اند تکمیل خط داستانی نسخه اول به کمک DLC جدید موسیقی بی‌نقص آرکادیوش رایکوفسکی پیشرفت چشمگیر گرافیکی به واسطه استفاده از آنریل انجین ۵ تغییر تمام و کمال معماهای نسخه اول صداپیشگی بی‌نظیر نقاط ضعف: عدم صداگذاری دست‌نوشته‌ها در نسخه دوم مکانیزم جدید تعقیب و گریز و مبارزه که پس از مدتی فرسایشی خواهد شد اضافه شدن چراغ قوه برای یک سری از تعامل‌ها با اجسام در نسخه دوم این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.