بررسی بازی Avatar: Frontiers of Pandora + جدید

0 13

بررسی بازی Avatar: Frontiers of Pandora + جدید

سری فیلم‌های Avatar به خاطر فروش بسیار بالا و جلوه‌های بصری بسیار قدرتمند شناخته می‌شوند. در حالی که دومین نسخه از سری فیلم‌های Avatar سال گذشته میلادی اکران شد، حالا نوبت عرضه بازی Avatar: Frontiers of Pandora فرا رسیده است. جایی که گیمر نقش یک شخصیت Na’vi بدون نام را بر عهده گرفته که در کودکی توسط انسان‌ها و سازمان RDA ربوده شده. شروع اتفاقات بازی همزمان با اولین نسخه از فیلم‌هاست، جایی که جیک سالی به انسان‌ها خیانت کرده و ترجیح می‌دهد تا همراه با Na’viها در مقابل انسان‌ها شورش کند.

بررسی ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

شخصیت اصلی بازی در حین این اتفاقات از دست رباینده‌های خود فرار کرده و پا به سرزمین Pandora می‌گذارد. کمپانی Ubisoft سعی داشته با الگو قرار دادن برخی عناوین خود همچون Far Cry به سراغ ساخت ‌بازی‌ای براساس دنیای Avatar برود. مجموعه‌ای که طی سال‌ها جیمز کمرون سعی کرده برای آن اصول و قواعدی خاص را تعریف کند و حالا شاهد حضور آنها در دنیای بازی‌های ویدیویی هستیم. هرچند همه چیز با مشخصات مجموعه Avatar در این بازی هماهنگ شده اما نتیجه کار شاید اثری ایده‌آل نباشد. با نقد و بررسی بازی Avatar: Frontiers of Pandora همراه بازیسنتر باشید.

به جز موارد بسیار کوچک و اشاره‌های جزئی، بازی Frontiers of Pandora ارتباط داستانی مستقیمی با فیلم‌های این سری ندارد. البته Frontiers of Pandora آنچنان که باید نیز داستانی جدیدی را در این دنیای عجیب و غریب روایت نمی‌کند. قبایل مختلف Na’vi در بخش غربی Pandora تحت حملات RDA قرار گرفتند و زندگی روزمره و صلح‌‌آمیز آنها جای خود را به مبارزه‌های نابرابر با انسان‌ها داده است. Pandora جایی است که انسان‌ها قصد دارند تمدن خود را در آن پایگذاری کرده و برای اینکار نیاز به استخراج منابع آن دارند. در ابتدای بازی شما به عنوان شخصیت اصلی از دست ماموران RDA فرار کرده و تلاش می‌کنید تا با متحد کردن قبیله‌های مختلف، با انسان‌ها مقابله کنید. می‌توان گفت که روایت داستانی و استفاده از شخصیت اصلی شباهت بسیار زیادی نسبت به دیگر بازی‌های یوبی‌سافت و به خصوص سری Far Cry دارد. جایی که تقریبا همین روایت داستانی هر بار در نسخه جدید تکرار می‌شود. شاید یکی از بزرگترین انتقادات وارد شده به سری فیلم‌های Avatar در مورد بازی Frontiers of Pandora نیز درست باشد. بازی از لحاظ داستانی هیجان خاصی را برای گیمر ارائه نکرده و روایت نسبتا کند، تکراری و پر از کلیشه آن می‌تواند بعد از مدتی خسته کننده به نظر برسد. تعداد شخصیت‌هایی که شما در طول بازی با آنها مواجه شده و از آنها ماموریت‌های جدیدی را دریافت می‌کنید بسیار زیاد است، به شکلی که شاید بعد از مدتی نام همه آنها را فراموش کنید. روایت خسته کننده این بازی باعث شده تا تقریبا تمام شخصیت‌های حاضر در ساخته یوبی‌سافت چندان به یاد ماندنی نباشند. شخصیت‌های منفی Frontiers of Pandora نیز کمک خاصی به بهبود وضعیت داستانی بازی نمی‌کنند. حضور کمرنگ شخصیت‌های منفی اصلی در طول بازی باعث می‌شود که شاید در طول ساعت‌های متمادی، به مرور آنها را از یاد ببرید.

در هسته اصلی گیم‌پلی، Frontiers of Pandora شباهت خیلی زیادی به سری Far Cry دارد اما می‌تواند از برخی جهات بسیار متفاوت و جذاب باشد. شما می‌توانید در طول بازی از سلاح‌های سرد مانند تیر و کمان و نیزه استفاده کنید اما قابلیت استفاده از سلاح‌های گرم نیز در نظر گرفته شده. سلاح‌های سرد در این بازی از قدرت خوبی برخوردار هستند و شما می‌توانید به خوبی با استفاده از آنها به مبارزه با انسان و ربات‌های آنها بپردازید. در طول بازی چندین سلاح مختلف در اختیار شما قرار خواهند گرفت که هر کدام به نوعی در مقابل دشمن‌های متفاوت قدرتمند خواهند بود. مراحل مختلف شما را به بخش‌های متفاوت نقشه رهسپار می‌کنند و با پیشرفت در طول بازی، قابلیت‌های جدیدی مانند پرواز با استفاده از موجودی به نام ikran را نیز به دست خواهید آورد. موجودی شبیه به اژدها که در طول بازی کمک زیادی به شما خواهد کرد. در کنار مراحل اصلی تقریبا تمام فعالیت‌های جانبی حاضر در سری Far Cry با شکل و شمایل متفاوتی در این بازی گنجانده شده‌‌اند. در حالی که تخریب پایگاه‌های RDA و انجام ماموریت‌های مختلف در بازی می‌تواند بعد از مدتی خسته کننده شود چیزی که باعث می‌شود این بازی برای عده زیادی از گیمر‌ها جذاب باقی بماند، دنیای آن خواهد بود. دنیای Pandora با جزئیات بسیار زیادی طراحی شدند. جایی که شما شاهد اکوسیستم‌های متفاوت در بخش‌های مختلف هستید.

هر بخش از دنیای Pandora می‌تواند با جزئیات بسیار جدید خود شما را متحیر کند. کیفیت بافت‌ها، نورپردازی و سایه‌های بسیار دقیق باعث می‌شوند تا گرافیک Frontiers of Pandora برای بسیاری از گیمرها غافل‌گیر کننده باشد. محیط‌های بازی از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند و شاید در بسیاری از مواقع تشخیص آنها با محیط‌های واقعی کمی دشوار باشد. در کنار دنیای بسیار جذاب، استفاده از قابلیت‌های نژاد Na’vi برای حرکت در محیط نیز به خوبی پیاده‌سازی شده و در نوع خود شباهت زیادی به پارکور دارند. شما می‌توانید با سرعت زیادی در محیط حرکت کرده، از موانع مختلف عبور کنید و با بالا رفتن از صخره یا درخت‌ها به بخش‌های مختلف بازی دسترسی داشته باشید. دنیای بازی نیز قابلیت موقت جالبی را در اختیار شما قرار خواهد داد که می‌تواند استقامت یا سرعت در حرکت را افزایش دهند.

در حالی که رابط کاربری یکی از بخش‌های مهم بازی‌های یوبی‌سافت به شمار می‌روند، تیم سازنده این بازی نگاه بسیار متفاوتی به این بخش و تجربه استفاده از آن داشته است. حالا مینی‌مپ به شکل کامل از روی رابط کاربری حذف شده و جای خود را به یک قطب‌نمای بسیار کوچک داده است. همچنین دیگر بخش‌های رابط کاربری مانند نمایشگر میزان سلامت، نوع اسلحه و تعداد فشنگ‌های باقی مانده بلافاصله بعد از اینکه دیگر نیازی به نمایش آنها نباشد، پنهان خواهند شد. در غیبت مینی‌مپ حالا برای پیدا کردن محل ماموریت‌های جدید یا آیتم‌های متفاوت باید از Na’vi Sense کمک بگیرید. این قابلیت به شما امکان می‌‌دهد تا در هر بخش از بازی بتوانید محل نسبی انجام ماموریت را مشاهده کنید. همچنین دیگر نکات قابل توجه در بازی نیز با استفاده از Na’vi Sense قابل مشاهده خواهند بود. به عنوان مثال شما می‌توانید حیوانات مختلف را از دور دست مشاهده و بررسی کنید یا حتی محل حضور دشمن را در محیط به راحتی دیده و برای حمله خود برنامه ریزی کنید. نبود مینی‌مپ و نشان دادن محل انجام ماموریت‌ها به شکل نسبی، اجازه می‌دهد تا شما بیشتر با محیط‌های جذاب بازی درگیر شده و از زیبایی اکوسیستم‌های متفاوت Pandora لذت ببرید. یکی دیگر از بخش‌های گیم‌پلی که می‌تواند قسمت زیادی از زمان بازی شما را به خود اختصاص دهد، سیستم Craft یا ساخت آیتم یا خوردنی‌های مختلف است. شما می‌توانید در محیط بسیار بزرگ Pandora به شکار حیوانات یا جمع‌آوری گیاهان مختلف مشغول شوید. شکار حیوانات به شما کمک می‌کند تا آیتم‌های مختلف خود را بهبود داده و از ویژگی‌های جدیدی برخوردار شوید. همچنین ساخت برخی آیتم‌های جدید نیاز به شکار حیواناتی مخصوص دارد. جمع آوری گیاهان در کنار شکار حیوانات نیز قابلیت پخت خوردنی‌های جدید را به شما می‌دهد که هر کدام از آنها می‌تواند قابلیت‌های مختلف شخصیت اصلی را به مدت چند دقیقه افزایش دهد.

در نهایت باید گفت که Avatar: Frontiers of Pandora به شکل کلی اثری سرگرم کننده است. در حالی که قسمت‌های مختلفی از بازی می‌توانند کمی خسته کننده به نظر برسند اما این بازی هنوز هم می‌تواند برای بخش بزرگی از گیمر‌ها سرگرم کننده باشد. شاید اگر داستان بازی کمی از ساختار کلیشه‌ای خود فاصله می‌گرفت، این اثر تجربه‌ بسیار بهتری را به گیمر‌ها ارائه می‌کرد. گرافیک خیره کننده Frontiers of Pandora بدون شک می‌تواند نظر بسیاری از گیمر‌ها را به سمت خود جلب کند. در حالی که هسته اصلی گیم‌پلی این بازی شباهت زیادی به مجموعه Far Cry دارد اما طراحی دنیای بسیار متفاوت آن باعث می‌شود تا تجربه آن خالی از لطف نباشد.

بازی Avatar: Frontiers of Pandora دقیقا همان چیزی است که انتظارش را دارید. بازی جدیدی توسط یوبی‌سافت که همان ضعف‌ها و نکات مثبت همیشگی را به همراه دارد. پر از فعالیت‌ها و نکات مختلف اما خالی از خلاقیت و حرفی تازه برای گفتن.

امتیاز بازی‌سنتر – 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت: دنیای بسیار جذاب گرافیک خیره کننده سیستم Craft تاثیرگذار و درگیر کننده طراحی مدل‌های بسیار با کیفیت سیستم حرکت و پارکور مجذوب کننده نقاط ضعف: داستان کلیشه‌ای روایت خسته کننده شخصیت‌های منفی حضور مناسبی در طول داستان ندارند این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: Be the first one !Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.